kendini geliştirmek
Milet Akademi
Milet Akademi
 • 21 Ağustos 2022
 • 6 dk. okuma süresi

Her zaman kendisini bir adım öne taşıyacak işlere imza atmak isteyenler için, kendini geliştirmek konu başlıklı bir içerik hazırladık, kişisel gelişiminiz için faydalı bilgileri gözden kaçırmayın.

Bırak, zaman su gibi akıp geçsin, sen asla olduğun yerde kalma. Oturduğun yerden kalk ve kendini geliştirmek için ilk adımını at, kişisel gelişimin için çabalaman, senin ilerde kendinle gurur duymanı sağlayacak, keşke demek yerine iyi ki diyebilmenin mutluluğunu yaşayacaksın.

Biraz düşünmeni istiyorum, yetmiş yaşına geldiğinde, keşke şunu da yapsaydım dediğin neler olacak? Bu sorunun cevabını kendi zihninde canlandır, yetmiş yaşına gelmişsin ve artık ömrünün çoğunu tamamlamışsın. Yarım bırakmak istediğin bir iş olmasını ister misin? Keşke şunu da yapsaydım dediğin bir şeyin olması seni mutlu eder mi? Çoğu insanın cevabı hayır olacaktır. Peki, o zaman eyleme geçmenin zamanı olduğunun farkına varmışsındır. Oturduğun yerden kalkmanı ve düşünmek yerine bir şeylere başlamanı istiyorum.

Şimdi sana, yetmiş yaşına geldiğinde, iyi ki bu yazıyı okuyup tavsiyeleri yerine getirmişim. "Keşke" diyebileceğim hiçbir şeyim yok dedirtecek önerileri sıralayacağım. Bu tavsiyelere her uyduğunda benim kulağımı çınlatmanı istiyorum. Tavsiyelerimi bir öğüt gibi değil, başarılı yüzlerce insanın sırrını seninle paylaşıyormuşum gibi düşün. Sırrımı, sevdiklerinle de paylaşabilirsin.

Kendini Geliştirmek için Yapılacak Aktiviteler

 • Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim

Dostum, bu atasözünü mutlaka duymuşsundur, bu atasözünde vurgulamak istediğim nokta, senin arkadaş seçimlerindi. Şöyle biraz düşünmeni istiyorum, en yakın arkadaşını düşünelim mesela. En yakın arkadaşın kendi gelişimine ne kadar değer veriyor, kendisini hangi alanlarda geliştiriyor? Bu soruların cevapları olumlu ise sen de arkadaşını örnek alabilirsin. Arkadaşın kendisine değer katacak şeyler yapmıyor, kendisine zarar verecek şeylerle ilgileniyorsa, sana bir tavsiyem var. Asla arkadaşından vazgeç diye bir şey söylemeyeceğim, insanların duygusal yaşamları ile akademik hedefleri birbirinden farklıdır. Senden isteğim, kendini geliştirme yolunda, senin gibi düşünen senin gibi adımlar atmaya hazır veya o adımları çoktan atmış olan insanlarla da arkadaşlık kurman olacaktır.

 • Televizyon ve Sosyal Medya

Dostlar, televizyonu en son ne zaman açtınız? Çoğumuz yıllardır televizyon izlemiyoruz anca Netflix tarzı dijital platformlara bağlanmak için araç olarak kullandığımız oluyor. Sosyal medya ise bizim çoğu vaktimizin katili olarak literatüre geçmeli diye düşünüyorum. Televizyondaki psikoloji bozan haberler, sosyal medyadaki zaman öldüren reels videolarından biraz uzaklaşırsak daha faydalı zaman geçireceğinize eminim. Uzak durmanızı değil mantıklı kullanmanızı istiyorum, sosyal medyaya kendimizi geliştirmek için de ihtiyacımız oluyor. Buna örnek olarak https://miletakademi.net ' i verebiliriz. Website' de çeşitli alanlarda yazılmış, birbirinden renkli ve ilgi çekici içerikler sizleri okumaya davet eder nitelikte bekliyor.

 • Sen Instagram' da Kimleri Takip Ediyorsun?

Gerekli gereksiz herkesi takip eden insanlardan mısın? Bir yerde görmüştüm, kendisini iki yüz kişi takip ediyor fakat kendisi bin kişiyi takip ediyor. Bin kişinin arasında kaç kişinin hayatı, seni ilgilendiriyor? Sosyal medyada takip ettiğimiz bin kişi arasından kaç kişi kendimizi geliştirmemize destek olur? Kendini geliştirmek istiyorsan hayatına alacağın insanları daima kontrol altında tutman gerekir. İster sosyal medyada olsun ister gerçek hayatta, ipler senin elinde olmalı.

 • Planlı Yaşa - Zaman Yönetimi Uygula

Zamanını yönetmeyi biliyor musun? Sabah kaçta kalkıyorsun, akşam kaçta yatıyorsun, öğünlerini düzgün yiyor musun? Muhtemelen şu anlık tam düzenini oturtamadın, hiç problem değil. Sabah erken kalkmakla işe başlayabilirsin, ne demişler "Erken kalkan yol alır" gerçekten de öyle. Diyet yapan bir insanı düşünelim. Düzenli yemesi gereken öğünler var bu yüzden zamanını iyi yönetmesi gerekir. Sabah erkenden kalkıp ilk öğününü tamamlar daha sonra diğer öğünleri için saatleri bekler. Sporunu belirli saatte yapar, tekrar öğününü yer ve saatinde uyur. Verdiğim örnekteki gibi diyet yapan kişi zamanı iyi yönetemez ise diyet pek başarılı geçemez bu yüzden zamanı iyi yönetmesi gerekir.

 • Kitabını Yanından Ayırma

Akıcı konuşmanın ve yeni şeyler öğrenmenin en basit yolu kitap okumaktır. Oldukça basit, kolayca elde edilebilir ve oldukça öğretici aynı zamanda keyif verici bir aktivitedir. Kitap okumak, kendini geliştirmek isteyen herkes için ilk adım olabilir diye düşünüyorum.

 • Ted Konuşmalarına Göz At

Mutlaka bir Ted konuşmasına denk gelmişsindir. Alanında uzman kişilerin konuştuğu, hayat ve meslek tecrübelerini aktardığı şu program. İzlemeyen yoktur sanıyorum, hala izlemediyseniz not defterinizi açıp bir bölümünü izleyin bakalım.

 • Kötülüklerin Anası Sigara ve Alkol

Kendine saygı duyuyorsun biliyorum, kendini seviyorsun ve kendini beğeniyorsun da neden kafeye gittiğinde o masaya sigara ve çakmağını koyup arkana yaslanıyorsun. Sana içme şu sigarayı demeyeceğim buna karar verecek olan sensin ve bu senin sağlığın. Alkole gelecek olursak, senin yaşam tarzın senin seçimlerin ve bu seçimler sen de biliyorsun ki kimseyi ilgilendirmez. Yalnız şunu bilmeni istiyorum ki alkol ve sigara, kendini geliştirme sürecinde seni bir madde geriye düşürecek etmen. Kişisel gelişim vücutta başlar. Bu yüzden bağımlılık yaratıcı ve seni uyuşturucu aktivitelerden uzak kalmaya çalışmalısın.

 • Hedef Listeni Yap

Bu maddeyi herkesin dile getirdiğine eminim fakat ufak bir pürüz var, hedefler nasıl olmalı? Zengin olmak, mutlu olmak, başarılı olmak? Bunlardan bahsetmiyorum. Günlük, haftalık, aylık hedefler, basit hedeflerden söz ediyorum. "Mesela her gün bir konu bitireceğim." demek bir hedef örneğidir. Hedeflerinizi yakın zamanda ulaşılabilir ve basit olarak birçok hedef belirlemelisiniz. Başardıkça devam etme arzunuz aynı şekilde devam eder.

 • Günde 10 Dakika

Nedir bu günde on dakika? Diyelim ki telefonuna İngilizce dil uygulaması indirdin ve her gün on dakika çalıştın. Bugün başladığın İngilizce seviyen ile bir ay sonraki İngilizce seviyenin aynı olması mümkün mü? Evet, mümkün değil bu yüzden her gün kendine on dakika ayırma yöntemi ile kendine yeni bir yetenek kazandırabilirsin.

 • Alışılmışın Dışına Çık

Farklılaşmayı hiç denedin mi? Sürekli aynı kitap türünü okumaktan sıkılmadın mı veya sürekli aynı tür filmi izlemekten yorulmadın mı? Macera filmini yarıda bırakıp sanat filmi izlemeyi deneyebilirsin. Sürekli aynı şeyleri yapmak seni olduğun yerde saydırır. Fakat farklılaşmak seni her zaman yeni şeyler öğrenmene yardımcı olur.

 • Kişisel Bakım

İnsan kendini nasıl geliştirir diye sorduğumuzda herkes bilinen şeyleri, eğitimleri, sertifikaları anlatıyor. Peki kendine bakmak, prezantabl olmak da insanın kendisini geliştirmiş olduğunu yansıtmaz mı? Siz, üzeri ter kokan bir insana, kendini çok geliştirmiş demek ister misiniz? O kişi ne kadar bilgili olursa olsun. Size itici gelir. Bu yüzden kendinizi geliştirmeye aynaya bakarak başlayın.

Evde Kendini Geliştirmek

Evde kendini geliştirmek istiyorsun ve nasıl yapman gerektiği hakkında kafanda soru işaretleri var biliyorum. Sana pandemiyi hatırlatmak istiyorum, şu hala atlatamadığımız pandemiyi. Sen de biliyorsun. Artık bir şeyi öğrenmek için okula gitmene gerek yok. Tabi ki okula gitme demiyorum, fakat evde kendini geliştirmek için yukarıda verdiğim tavsiyeleri uygulamalısın. Dijital eğitim platformlarından sertifikalı eğitimler alman seni her zaman öne taşıyacaktır.

Üniversite Okumadan Kendini Geliştirmek

"Ben üniversite okumak istemiyorum. Kendimi geliştirmek için üniversiteye ihtiyacım yok" diyorsan bu yazı tam sana göre.

Biliyorsun ki pandemiden sonra dijital eğitim platformları ve online sertifikaların yoğunluğu gün geçtikçe artıyor. Bunlar artarken insanların aklına da şu soru geliyor, neden her şey internetten sağlanırken ben okula gidiyorum? Okulun yeri ayrı olsa da kendini geliştirmenin yaşı olmaz arkadaşlar. Bu yüzden üniversite okumadan da kendini geliştirmek mümkün.

kişisel gelişim

Kişisel Gelişim Kitapları

"kendimi geliştirmek istiyorum. Hangi kitapları okumalıyım?" diye bir soru yöneltecek olursan diye bir kitap listesi hazırladık.

 

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı (Dale Carnegie)

Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak (Dale Carnegie)

Atomik Alışkanlıklar (James Clear)

Ustalık (Robert Greene)

Zengin Baba Yoksul Baba (Robert Kiyosaki)

Babilin En Zengin Adamı (George S. Clason)

Düşün ve Zengin Ol (Napoleon Hill)

Bir ömür nasıl yaşanır (İlber Ortaylı)

Hayat için 12 Kural (Jordan Peterson)

Ferrari'sini Satan Bilge (Robin Sharma)

Savaş Sanatı (Sun Tzu)

Kendine iyi davran güzel insan (Beyhan Budak)

İnsan geleceğini nasıl kurar (İlber Ortaylı)

Hayatın hakkını vermek (Acar Baltaş)

Hızlı ve yavaş düşünme (Daniel Kahneman)

Kişisel Gelişim Filmleri

Tamamen kişisel gelişimle alakalı olmasa da kendini geliştirmek isteyen her insanın izlemesi gereken filmleri bir araya derledik. İyi seyirler.

 • Esaretin Bedeli (1994)
 • Umudunu Kaybetme (2006)
 • Forest Gump (1994)
 • Rüzgârı Dizginleyen Çocuk
 • Her çocuk özeldir
 • 3 aptal
 • Joy
 • The Big Short
 • Rush
 • Ölü Ozanlar Derneği
 • 12 Sinirli Adam
 • Akıl Oyunları
 • Pi'nin Yaşamı (2012)
 • The Big Short
 • Moneyball
 • Warrior

Kişisel Gelişim ile İlgili Sözler

 • Uçamıyorsan koş; koşamıyorsan yürü. Eğer yürüyemiyorsan sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür. /Martin Luther King
 • İşinizde sıkı çalışarak geçiminizi sağlayın. Kendiniz üzerinde çok çalışarak bir servet kazanın. /Jim Rohn
 • Önemli şeyler bir anda yapılamaz; ufak şeylerin bir araya getirilmesiyle oluşur. /Vincent Van Gogh
 • Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır. - Epiktetos