YKS Başvuru ücreti
Milet Akademi
Milet Akademi
  • 31 Mart 2023
  • 3 dk. okuma süresi

2023 YKS başvuru ücreti hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemli. ÖSYM YKS başvuru ücreti belirlendi ve öğrencilerin başvuru ücretini ödemesi gerekiyor. Bu yazıda, 2023 YKS başvuru ücreti hakkında tüm detayları ele alacağız. 2023 YKS başvuru ücreti ne kadar diye merak ediyorsanız, YKS başvuru ücreti TYT ve AYT sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin ortalama 100 TL ödemesi gerekiyor. Başvuru ücreti, ödeme işlemi sırasında kredi kartı, banka kartı, internet bankacılığı, mobil bankacılık veya ATM gibi farklı ödeme yöntemleriyle ödenebilir. YKS başvuru ücreti nasıl yatırılır hakkında ayrıntılı bilgiyi de bu yazıda bulabilirsiniz. Ödeme işlemini gerçekleştireceğiniz banka ve hesap bilgileri, başvuru sırasında size verilecek. Ayrıca, başvuru işlemleri sırasında yatırılan ücretin takibini de yapmanız gerekiyor. YKS başvuru ücreti alınmayacak iller hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Bazı illerde yaşayan öğrenciler, belirli kriterleri karşıladıkları takdirde başvuru ücreti ödemek zorunda değiller.  Son olarak, YKS başvuru ücreti ödemek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler hakkında da bilgi verelim. YKS başvuru ücreti nereye yatırılır sorusuna da cevap vermiş olacağız. İşte bu kadar! Bu yazıdaki bilgiler sayesinde YKS başvuru ücreti hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz. Umarız, sınava hazırlık sürecinde işinize yarayacak faydalı bir kaynak olur.

YKS Başvuru Ücreti 

YKS başvuru ücreti 2023 yılının düzenlemelerine göre ücret hakkında yeni bir açıklama yapıldı ve biz de sizlerle paylaşmak istedik. ÖSYM tarafından yapılan son açıklamaya göre, 2023 YKS sınavı başvuru ücreti, adayların katılacakları oturum sayısına göre belirleniyor. Buna göre, sadece 1 oturuma katılacak adaylar 115 TL, 2 oturuma katılacak adaylar 230 TL ve 3 oturuma birden katılacak adaylar ise 345 TL ödeme yapacaklar.

YKS Başvuru Ücreti Nasıl Yatırılır?

2023 YKS başvuru ücreti ödemesi için kredi kartı, banka kartı, internet bankacılığı, mobil bankacılık veya ATM gibi farklı ödeme yöntemleri kullanılabiliyor. Adayların bu yöntemlerden birini kullanarak başvuru ücretini ödemeleri gerekiyor. Başvuru ücreti ödemeleri sınav başvurusu yapılırken yapılacak ve başvuru işlemi tamamlanana kadar ücretin ödenmiş olması gerekiyor. YKS sınavına başvuracak olan adayların, sınav ücretini doğru bir şekilde ödemeleri önemlidir.  Adaylar 2023 YKS başvuru ücreti miktarını ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalar veya kartlı ödeme sistemini kullanarak ödeyebilirler. Ödeme yapmak için "odeme.osym.gov.tr" adresine giriş yapabilirler ya da anlaşmalı bankaların şubeleri, ATM'leri ve internet bankacılığından yararlanabilirler. ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalar şunlardır: Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Bankası (sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık). KKTC'den başvuru yapacak adaylar hariç, diğer tüm adaylar bu yöntemlerden birini kullanarak ödeme yapabilirler. Başvuru ücretinin ödenmemesi durumunda başvuru işlemi tamamlanmayacak ve adaylar sınava katılamayacaklardır. Bu nedenle adayların başvuru ücretini ödeyerek başvuru işlemini tamamlamaları gerekiyor. 

YKS Başvuru Ücreti Alınmayacak İller

2023 YKS başvuru ücreti, 6 Şubat 2023 tarihli depremde adres ili ve/veya okulu, afet bölgesi ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elâzığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Sivas-Gürün il/ilçesinde bulunan adaylardan alınmayacaktır. Adayların adres bilgileri Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden, okul bilgileri ise Millî Eğitim Bakanlığı'ndan kontrol edilecektir. Bu bilgilerin doğruluğu adayların sorumluluğundadır. Yanıltıcı veya yanlış bilgi veren adayların başvuru kaydı iptal edilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

ÖSYM tarafından yapılan son açıklamaya göre, 2023 YKS sınavı başvuru ücreti, adayların katılacakları oturum sayısına göre belirleniyor. Buna göre, sadece 1 oturuma katılacak adaylar 115 TL, 2 oturuma katılacak adaylar 230 TL ve 3 oturuma birden katılacak adaylar ise 345 TL ödeme yapacaklar.

YKS başvuru ücreti 2023 yılının düzenlemelerine göre ücret hakkında yeni bir açıklama yapıldı ve biz de sizlerle paylaşmak istedik. ÖSYM tarafından yapılan son açıklamaya göre, 2023 YKS sınavı başvuru ücreti, adayların katılacakları oturum sayısına göre belirleniyor. Buna göre, sadece 1 oturuma katılacak adaylar 115 TL, 2 oturuma katılacak adaylar 230 TL ve 3 oturuma birden katılacak adaylar ise 345 TL ödeme yapacaklar.

Adaylar 2023 YKS başvuru ücreti miktarını ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalar veya kartlı ödeme sistemini kullanarak ödeyebilirler. Ödeme yapmak için "odeme.osym.gov.tr" adresine giriş yapabilirler ya da anlaşmalı bankaların şubeleri, ATM'leri ve internet bankacılığından yararlanabilirler. ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalar şunlardır: Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halkbank, ING Bank, İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Bankası (sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık)

ÖSYM tarafından düzenlenen 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı için geç başvurular 27 Mart- 3 Nisan 2023 tarihleri arasında kabul edilecektir. Sınav tarihi ise 17-18 Haziran 2023 olarak belirlenmiştir.